KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blyertsteckning 14731052

nr 1473 1052

Helene Schjerfbeck

(1862-1946), Finland

Blyertsteckning, Interiör, monogramsignerad HS. 8,5x13, yttermått inklusive ram: 31x37 cm

Helene Schjerfbeck, finländsk målare, tecknare och grafiker född i Helsingfors 1862, död i Saltsjöbaden 1946.

Utrop:

12.000 kr

Såld:

10.000 kr

måndag 6 juni 2022
kl 18:50:53

6/6 18:45:53 1      Vinnande bud

Helene Schjerfbeck

Läs mer om Helene Schjerfbeck